przegroda nosowa operacja
Medycyna

Krzywa przegroda nosowa. Co dalej?

Bardzo wiele osób z krzywą przegrodą nosową często zgłasza się do lekarza z przewlekłym i nawracającym katarem oraz zapaleniem zatok, a także bólami głowy. Nawet nie przypuszczają one, że przyczyną tych dolegliwości może być krzywa przegroda nosowa.

Skrzywienie przegrody nosowej może przysporzyć nam wiele problemów. Możemy mieć kłopoty z pełnym oddychaniem, co bywa uciążliwe podczas uprawiania sportów, a także wydzieliną spływającą z nosa po tylnej ścianie gardła. Skrzywienie przegrody nosowej bardzo często sprawia, że gorzej słyszymy, a także mamy osłabiony węch i smak. Może być ono również jedną z przyczyn bezdechu sennego.

Oczywiście objawy te nie zawsze muszą świadczyć o skrzywieniu przegrody. Jeśli jednak zauważymy je u siebie, powinniśmy jak najszybciej udać się do laryngologa, który zbada nasze górne drogi oddechowe i jeśli to konieczne, zleci dodatkowe badania w celu potwierdzenia skrzywienia przegrody nosowej, a następnie skieruje na zabieg prostowania.

Jak wygląda zabieg prostowania przegrody nosowej?

Zabieg wyprostowania przegrody nosowej może odbyć się w znieczuleniu miejscowym, bądź ogólnym. Nie jest to trudna operacja, a raczej rutynowy zabieg, który nie pozostawia blizn, ani żadnych widocznych śladów. Po zabiegu na operowane miejsce zostają założone szwy, które po kilku dniach ulegają samoistnemu rozpuszczeniu.

Nie powinniśmy obawiać się poddać takiemu zabiegowi, gdyż jest on całkowicie bezpieczny, a pobyt w szpitalu związany z jego wykonaniem trwa ok. 3 dni, czyli bardzo krótko. Po zabiegu przez kilkanaście dni nie należy się przemęczać i uprawiać żadnych sportów.

Autorem artykułu jest Przychodnia specjalizująca się w operacjach przegrody nosowej Cmpromed.pl