Medycyna

Najczęściej pojawiające się dylematy przed wizytą u ortodonty

Problem krzywych zębów dotyka wiele osób. Coraz częściej do ortodontów zgłaszają się ludzie dorośli, którzy zaniedbali ową dolegliwość we wcześniejszym wieku. Zdarza się jednak, że decyzja o leczeniu wady zębów jest przesuwana w czasie ze względu na szereg wątpliwości, dylematów i krążących stereotypów związanych z noszeniem aparatu ortodontycznego. Warto więc rozwiać wątpliwości na temat tego, co jest faktem, a co mitem w dziedzinie ortodoncji.

Oczywiście najlepiej jest rozwiać swoje wątpliwości, udając się z wizytą do dobrego ortodonty bądź też odwiedzając jego stronę internetową, np. ortodoncja.cieslik.eu <http://ortodoncja.cieslik.eu>. Postaramy się jednak uporać się tu z kilkoma najczęściej pojawiającymi się kwestiami.

usmiech

Po pierwsze, warto zaznaczyć, że do ortodonty warto udać się nie tylko wtedy, gdy ma miejsce problem krzywych zębów. Tak naprawdę każdy powinien odwiedzić ten gabinet – niektóre wady zgryzu nie są zbyt widoczne na pierwszy rzut oka, a mogą prowadzić do chorób zębów, dziąseł czy choćby nieestetycznego uśmiechu. Warto zwrócić się do tego specjalisty, gdy zęby są zbyt mocno stłoczone, gdy są zbyt duże przestrzenie między nimi, gdy zęby często zgrzytają lub ścierają się ze sobą, gdy zaobserwujemy nierówne brzegi sieczne, a nawet częste bóle głowy.

Po drugie, należy mieć na uwadze, że co prawda współczesna ortodoncja nie stawia górnych granic wiekowych dla osób  decydujących się na aparat ortodontyczny, to jednak im wcześniej leczenie zostanie podjęte, tym krócej i bardziej efektywnie będzie ono przebiegać. Przyjmuje się, że najlepiej zadbać o swój zgryz przed ukończeniem 30 roku życia.

Wiele osób twierdzi, że krzywe zęby to problem jedynie natury estetycznej. Otóż nie. Wygląd to jedynie kropla w morzu dolegliwości, jakie mogą pojawić się z powodu krzywych zębów. Przede wszystkim należy tu wymienić większą podatność na próchnicę i choroby dziąseł, bóle głowy, kręgosłupa, problemy z przemianą materii, wady wymowy, zaburzenia żucia czy też mechaniczne uszkodzenia zębów. Oczywiście względy estetyczne nie są wcale mniej ważne, gdyż mogą one doprowadzić – zwłaszcza u dzieci – do problemów natury psychicznej, wywołanych brakiem akceptacji własnego wizerunku.

usmiech

Ostatnia kwestia, którą chcemy tu poruszyć, to problem wyrywania zębów. Jeszcze kilkanaście lat temu było to niemal nierozerwalnie związane z założeniem aparatu na zęby. Współczesna ortodoncja nie wymaga jednak usuwania zębów, gdy brakuje przestrzeni dla innych. Obecnie miejsce to tworzy się, rozbudowując łuki zębowe i jedynie w naprawdę nielicznych przypadkach ortodonci decydują się na ten krok – np. gdy pacjent ma zbyt wydatne łuki zębowe w porównaniu  z rysami twarzy.