× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Częsta choroba dużych psów

pies

Zaburzenie związane z układem pokarmowym

Skręt żołądka u psa jest problemem, który często występuje u zwierząt posiadających dużą budowę ciała. Chodzi tu o pupile, które są także smukłe. Zwykle tego rodzaju zaburzenie występuje wskutek nieprawidłowych nawyków żywieniowych psa. Nie chodzi tu o dietę, a o nawyki związane z aktywnością fizyczną po posiłku. Jeśli pies tuż po zjedzeniu zaczyna biegać lub intensywnie się ruszać znacząco zwiększa, się ryzyko wystąpienia skrętu żołądka lub jelit. Wpływają na to także zbyt obfite posiłki. Podstawa profilaktyka polega na eliminacji przyczyn występowania patologicznego stanu. Chodzi tu o podawanie mniejszych posiłków zwierzęciu oraz zadbanie o to, aby pupil odpoczął tuż po zjedzeniu. W znaczący sposób zredukuje to ryzyko wystąpienia tego typu powikłań.

Niektóre rasy są predysponowane do wystąpienia tego przykrego zjawiska. Związane to jest z problemami anatomicznymi (szczupłą oraz wysoką posturą):

  • Dobermany
  • Dog niemiecki
  • Wyżły
  • Settery irlandzkie
  • Berneński pies pasterski
  • Owczarek niemiecki

Nowoczesna metoda leczenia

Gastropeksja to niskoinwazyjny oraz bardzo skuteczny sposób leczenia skrętów jelit i żołądka u psa. Za pomocą endoskopu żołądek psa jest rozszerzany, dzięki napływowi powietrza. Takie działanie umożliwia łatwiejszy kontakt chirurga z tym organem. Następnie ekspert wykonuje nacięcie i przyszywa ściany żołądka do mięśni psa. Taki zabieg przebiega bardzo szybko i jest zdecydowanie mniej inwazyjny od innych chirurgicznych alternatyw. Wyróżnia go także wysoka skuteczność, ponieważ możliwość wystąpienia ponownego skrętu żołądka wynosi około 5%.

Cały zabieg należy do jednodniowych. Oznacza to, że w dniu wykonania interwencji chirurgicznej pies może opuścić gabinet weterynarza. Po udanym zabiegu specjalista poinformuje opiekunów, w jaki sposób opiekować się zwierzęciem. Pies otrzyma także specjalny kołnierz lub kaftan, który umożliwi zabezpieczenie rany. Ze względu na niskoinwazyjny charakter operacji podczas jednej wizyty można przeprowadzić wiele innych działań. Przykładowo mowa tu o sterylizacji lub kastracji. Podczas omawianego zabiegu pies jest pod znieczuleniem, dzięki czemu nie odczuwa bólu. Dyskomfort związany z ingerencją chirurga jest maksymalnie niski. Pomimo wykonania zabiegu, warto stosować się do zasad podstawowej profilaktyki. Jak wcześniej wspomniano będzie wymagało to na właścicielach nauczenia psa odpowiedniego zachowania po jedzeniu i podawania mu mniejszych porcji jednorazowo.