× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Jak zadbać o powietrze w swoim domu?

Technologia (i to nie domena XXI wieku) potrafi zanieczyścić powietrze w bardzo wymierny sposób. Ta sama technologia potrafi jednak znaleźć rozwiązania na część palących nas problemów.

Oczywiście, jeśli mieszkasz w leśniczówce w lesie, to część wymienionych w tekście sprzętów niespecjalnie ci się przyda, ale już zimą na przedmieściach powietrze potrafi być ciężkie, zanieczyszczone i momentami wręcz duszące z powodu spalania odpadów i słabej jakości paliwa grzewczego.

Oczyszczacz powietrza

Jak wspomnieliśmy na początku – sprawa czystego powietrza nie jest jedynie problemem wielkich miast, choć to w nich jest on najbardziej widoczny. Kraków, Rybnik i wiele innych zaliczanych jest do „królów smogu” nie tylko w Polsce ale i Europie.

Oczyszczacze powietrza dzięki filtrom HEPA (obecnie standard wśród tych urządzeń) zatrzymują w sobie cząsteczki pyłów zawieszonych różnej wielkości – PM 1, PM 2.5, PM 10. Neutralizują także wirusy i grzyby.

Ponadto oczyszczacze zatrzymują nie tylko pyły. Filtr węglowy (koniecznie zobaczmy ile posiada gramów węgla aktywnego) pochłania zanieczyszczenia gazowe – począwszy od nieprzyjemnych zapachów (toaleta, spalenizna itp.) po groźne substancje takie jak formaldehyd.

Klimatyzator

O ile poprzednie urządzenie zajmowało się składem powietrza, to klimatyzator ma za zadanie zająć się nadmierną energią cieplną. Obecnie w lipcu i sierpniu w wielu biurach praca nie byłaby możliwa, gdyby nie klimatyzatory. Co ciekawe – istnieje możliwość ich wykorzystania do dogrzania pomieszczeń w okresach przejściowych.

Nawilżacz powietrza

Przesuszone powietrze daje nam się we znaki wraz z nadejściem okresu grzewczego.

Ostatnim z wymienionych sprzętów jest nawilżacz powietrza. Przesuszone powietrze daje nam się we znaki wraz z nadejściem okresu grzewczego. Wpływa to negatywnie na naszą śluzówkę. Jeśli jest ona przesuszona, to układ odpornościowy nie może w pełni sprawnie działać. Ponadto przy niskim nawilżeniu nasze oczy szybko się męczą, a my jesteśmy rozdrażnieni. W zapobieganiu zbyt małej wilgotności powietrza pomaga nawilżacz.