× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Cera trądzikowa — pielęgnacja naturalnymi kosmetykami

cera trądzikowa

Bolesne, ropne zmiany, zaczerwienienia, podrażnienia, zaskórniki i rozszerzone pory to cechy typowe dla skóry trądzikowej. Jak ją pielęgnować i które kosmetyki sprawdzą się w przypadku cery trądzikowej?

Cera trądzikowa potrzebuje specjalnego traktowania i ochrony. Problemy skórne dotyczą sporej grupy osób, zwłaszcza w wieku dojrzewania. Oprócz częstego leczenia dermatologicznego wymagają szczególnej pielęgnacji za pomocą odpowiednich preparatów. Jak zatem dbać o cerę trądzikową i które kosmetyki warto stosować?

Jak dbać o cerę trądzikową?

Pielęgnacja cery trądzikowej jest ważnym elementem, mającym na celu zredukować oraz ograniczyć powstawanie nowych stanów zapalnych. Jest to niezwykle istotne, szczególnie jeśli zostało rozpoczęte leczenie farmakologiczne. Stanowi bowiem uzupełnienie całości terapii, dzięki czemu zwiększa szanse na jej sukcesywne zakończenie. Jak zatem powinna przebiegać pielęgnacja cery trądzikowej? Jest kilka zasad oraz kroków, które warto wdrożyć do swojej codziennej rutyny pielęgnacji skóry trądzikowej, są to:

  • demakijaż
  • delikatne oczyszczanie skóry 
  • normalizowanie Ph naskórka
  • nawilżanie skóry

Cera trądzikowa a kosmetyki naturalne 

Aby wykonywanie powyższych czynności przyniosło satysfakcjonujące efekty niezbędne jest aplikowanie właściwych produktów i preparatów. Kosmetyki naturalne, zawierające składniki aktywne stanowią doskonałą opcję dla skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Cechują się delikatnym oraz łagodnym działaniem, co jest szczególnie istotne w przypadku cery trądzikowej. Warto stawiać na produkty, które w swoim składzie zawierają składniki pochodzenia roślinnego tj.: olejki, ekstrakty i wyciągi z roślin. Ponadto dobrze jeśli chronią przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych m.in.: promieniowaniem UV, suchym powietrzem, zimnym wiatrem itp.

Kosmetyki naturalne na trądzik bardzo często wzbogacone są także o prebiotyki wzmacniające mikrobiom naskórka, a także o witaminy, szczególnie C oraz E, które dodatkowo działają przeciwzapalnie i odżywczo na skórę. Jak dobrać preparaty do swojej skóry? Najlepiej metodą prób i błędów. Warto zatem sprawdzać reakcje skóry na działanie danego produktu i eliminować te, które najmniej odpowiadają naszej skórze. 

Gdzie szukać kosmetyków naturalnych? Znaleźć je można zarówno w stacjonarnych sklepach z pielęgnacyjnymi preparatami, jak i internetowych drogeriach np. eeny meeny

Cera trądzikowa — czego unikać?

Co pogarsza stan cery trądzikowej? Do składników, na które warto uważać posiadając cerę trądzikową zalicza się:

  • alkohol etylowy
  • parafina i wazelina
  • barwniki i substancje zapachowe
  • substancje o działaniu silnie wysuszającym

Reasumując, cera trądzikowa wymaga szczególnej pielęgnacji oraz ochrony. Warto zatem wiedzieć, co powinno znaleźć się w naszej kosmetyczne, a czego dobrze jest unikać. Należy także pamiętać, że styl życia, to jak się odżywiamy, nasza aktywność fizyczna, a nawet ilość snu, wpływają na kondycję naszej skóry.