× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Probiotyki dla łagodzenia bólu

ból

Probiotyki są doskonałym wspomaganiem dla wielu form leczenia, zarówno poważnych, uporczywych dolegliwości ja i pomniejszych, występujących rzadziej. Sprawdzają się także w działaniu zapobiegającym nawrotom chorób, czyli przy przyjmowaniu profilaktycznym. Można je podawać zarówno seniorom, jak i małym dzieciom, a więc obejmują szeroką grupę pacjentów. Można odnieść wrażenie, że probiotyki działają “na wszystko”. A czy wykazują jakiekolwiek działanie przy przewlekłym bólu? Choć probiotyki co do zasady nie są środkami przeciwbólowymi, mogą skutecznie pomagać w łagodzeniu dolegliwości bólowych, np. częstego bólu brzucha lub migreny. W jaki sposób dokładnie działają w tych przypadkach?

Ból głowy / migreny

Cechą charakterystyczną bólu głowy jest to, że może wystąpić u każdej osoby, w dowolnym wieku i dowolnej sytuacji życiowej. Nie jest uzależniony od żadnej  konkretnej choroby, pojawia się samoczynnie i najczęściej nagle. Osoby, które zmagają się z bólem głowy dłuższy czas, potrafią wychwycić symptomy, które świadczą o tym, że może on niedługo wystąpić. Jest to pewnego rodzaju moment alarmowy, gdzie warto upewnić się, że mamy pod ręką środki przeciwbólowe. Ból głowy ma to do siebie, że nie przechodzi samoistnie, więc nie należy zwlekać z zażyciem odpowiednich środków. Jeśli cierpimy na nawracające migreny, warto rozważyć wprowadzenie na co dzień suplementacji, która będzie zapobiegać kolejnym nawrotom. Probiotyki doskonale radzą sobie na linii jelito-mózg, a jak wiadomo, zażywając je utrzymujemy jelita i ich mikroflorę w prawidłowej kondycji – to z kolei pozytywnie odbija się kondycji całego organizmu również w kontekście bólu migrenowego.

Bóle brzucha

Ból brzucha może mieć różne podłoże. Może być to zwykłe zatrucie pokarmowe, może być to reakcja organizmu na długotrwałe zażywanie antybiotyków – a mogą być to także poważne, przewlekłe dolegliwości. Niezależnie od tego jaka jest przyczyna bólu, jeśli pojawia się regularnie i jest dla nas bardzo męczący, oprócz leczenie doraźnego warto włączyć suplementację takiego preparatu, który będzie mu zapobiegać. Jednym z polecanych produktów na bóle brzucha jest probiotyk Mycobiotic, który wykazuje szerokie spektrum działania i jest odpowiedni również dla osób cierpiących na nietolerancję laktozy i glutenu. Warto wziąć go pod uwagę jeśli chcemy utrzymać naszą mikroflorę jelitową w prawidłowej kondycji, a tym samym wyeliminować uporczywe bóle brzucha.

Inne dolegliwości bólowe

Probiotyki znajdują swoje zastosowanie również przy innych dolegliwościach bólowych, takich jak zakwasy u sportowców, bóle związane z uderzeniami, bóle przy zapaleniu pęcherza i przy wielu, wielu innych. Należy mieć na względzie fakt, że działanie probiotyków nigdy nie jest natychmiastowe i są one jedynie wspomaganiem wtedy, kiedy cierpimy na określony ból. Dlatego też warto zacząć je zażywać odpowiednio wcześniej, aby organizm był przygotowany do walki z bólem wtedy, kiedy zajdzie taka potrzeba.

Podsumowanie

Probiotyki to nasi sprzymierzeńcy w różnych dolegliwościach, sytuacjach i chorobach. Ich zażywanie profilaktyczne jest popierane przez osoby związane ze środowiskiem medycznym. Wykazują wiele dobroczynnych działań, których nie sposób określić jednym zdaniem. I choć badania nad działaniem probiotyków wciąż trwają, to już teraz wiemy, że stanowią nieocenioną pomoc dla wielu chorych. Pamiętajmy jednak, że probiotyki nigdy nie zastąpią środków farmakologicznych zapisywanych nam przez lekarza – szczególnie w zakresie skomplikowanych i poważnych chorób. Probiotyki pełnią funkcję wspomagającą, utrzymującą organizm w równowadze i harmonii.