Ukruszony ząb – przyczyny i leczenie. Co zrobić z ukruszoną jedynką?
Istnieje wiele przyczyn, mogących prowadzić do ukruszenia zęba. W przypadku zębów zdrowych powodem pęknięcia jest z reguły uraz mechaniczny, na przykład upadek. W pozostałych przypadkach do złamania dochodzi ze względu na osłabienie szkliwa. Jeśli ząb został zaatakowany przez próchnicę, jest zdemineralizowany lub martwy, może ukruszyć się nawet w trakcie jedzenia. Co zrobić, kiedy przytrafi się to na przykład naszej jedynce?
Przyczyny ukruszenia zęba
Ząb może ukruszyć się w wyniku urazu, podczas zabawy, wypadku czy uprawiania sportu. Może pęknąć również wtedy, kiedy ugryziemy coś bardzo twardego. Z reguły do pęknięć nie dochodzi jednak, jeśli szkliwo zębów nie jest osłabione. Na taki stan wpływa między innymi nadmierne spożycie cukru, niedobór składników mineralnych (fluor, wapń) oraz próchnica. Wśród okoliczności, które zwiększają ryzyko ukruszenia zębów wymienia się także bruksizm, czyli zgrzytanie zębami oraz biżuterię noszoną w jamie ustnej, na przykład na języku.
Co robić z ukruszonym zębem?
Jeśli ząb ukruszy się, pękając poziomo, z pewnością szybko to zauważymy i głównie ze względów estetycznych udamy się do stomatologa. Warto wiedzieć jednak, że czasami zęby pękają również pionowo, a wtedy na pierwszy rzut oka mogą wyglądać na całe. Objawami towarzyszącymi pionowemu złamaniu zęba będą jednak ból oraz nadwrażliwość na temperaturę. Jeśli więc podejrzewamy, że mogło dojść do takiego urazu, również powinniśmy zgłosić się do dentysty. Należy pamiętać, że szkliwo zęba nie zregeneruje się samo, a ząb ukruszony nie odrośnie. Konieczna jest interwencja, która pozwoli odbudować jego strukturę w sposób sztuczny.
Jak wygląda leczenie zęba ukruszonego?
W zależności od rodzaju urazu i wielkości ukruszonego fragmentu zęba, leczenie takiej przypadłości może opierać się na:
- zastosowaniu wypełnienia, najczęściej jest to wypełnienie kompozytowe lub bonding (żywica kompozytowa), który stosuje się przy przednich zębach z uwagi na estetykę tego rozwiązania,
- odbudowie zęba koroną protetyczną lub wkładem koronowo-korzeniowym, ewentualnie licówką,
- wyrwaniu zęba i założeniu protezy (implantu) – rozwiązanie stosuje się, gdy odbudowa zęba jest niemożliwa.
Jako, że najtrudniejszą formą leczenia jest ekstrakcja i wszczepienie protezy, warto omówić koszty takich zabiegów. Wyrwanie zęba to z reguły koszt około 150-250 zł, natomiast pojedynczy implant zębowy kosztuje od 1500 zł wzwyż, zależnie od rodzaju implantu. Na szczęście, rozwiązanie to stosuje się jedynie w naprawdę trudnych przypadkach, między innymi przy pionowym pęknięciu zęba leczonego kanałowo. Jeśli więc przytrafi Ci się ukruszenie uzębienia, skorzystaj z oferty https://www.centrum-ortodontyczne.pl – centrum stosuje najlepszej jakości biomateriały i system implantologii szwajcarskiej firmy, działającej na rynku od ponad 60 lat.